Kiedy jest dobry moment na czytanie dziecku?

czytanie dziecku

W gruncie rzeczy, sprawa wygląda tak. Im wcześniej, tym lepiej. Nie chodzi oczywiście o samą naukę czytania, do tego nasz maluch musi nieco dorosnąć. Raczej mowa o tym, by przyzwyczaić malucha do naszego głosu, czytając zapewniamy mu też spokój i dbamy o jego uwagę.

Czytanie, wielu rodziców zaczyna już w momencie, gdy maluch jest jeszcze w brzuchu mamy. Głosy działają uspokajająco. Podobnie zresztą jest z muzyką. Wielu psychologów dziecięcych i rozwojowych, akcentuje bardzo ważną rolę obcowania dziecka ze światem dźwięków.

Jeśli zaś chodzi o pociechy, które już nieco podrosły, wieczorne czytanie to strzał w dziesiątkę. Czytanie spokojnym tonem, gwarantuje dziecku szybsze zasypianie, dodatkowo jeszcze pozwala się wyciszyć. W praktyce oznacza to tyle, że nasz maluch będzie miał spokojniejszy i zdrowszy sen. Nie odkładaj książek na później, przeciwnie.

Im wcześniej po nie sięgniesz, tym więcej korzyści dla Twojego maluszka. Chyba lepiej zachęcać od najwcześniejszych momentów życia, niż potem walczyć z niechęcią i głowić się nad tym, jak przekonać dziecko do czytania. To oczywiste, przecież to widać. Zobaczysz, z biegiem lat takie wczesne czytanie zaprocentuje bogatym zasobem słów oraz ciekawością w odkrywaniu świata!

Czytanie